сабота, 21. мај 2022. Вести денес: 99
home Вести

Пратеничка од СДСМ и пратеник од ДУИ не гласале за новата Влада, еве зошто

Пратеничка од СДСМ и пратеник од ДУИ не гласале за новата Влада, еве зошто

Не само на чинот на гласање, туку и во текот на собраниската расправа не беше присутна пратеничката Лолита Ристова зашто е позитивна на ковид-19.

„И без нејзиното присуство сосема јасно беше дека имаме доволен број на пратеници за поддршка на Владата на нашиот лидер Димитар Ковачевски. На Ристова ѝ посакуваме со најдобро здравје да се врати во работата на парламентот“, велат од СДСМ.

Пратеникот од ДУИ Изет Меџити беше присутен само во саботата кусо време по отворањето на седницата, а потоа не ја следеше расправата од пратеничките места.

Во изјава за неколку медиуми на албански јазик рекол дека не е во Скопје, а за Слободен печат кажал дека нема да гласа. За причините за отсуството не кажал ниту збор. Но може да се насети дека тој и натаму, како и минатата година, е незадоволен од изборот на некои кадри во рамките на ДУИ, пред се во поглед на Артан Груби и Бујар Османи кои доаѓаат од неговиот чаирски огранок, а за кои личности сметал дека ја немаат поддршката во базата. Меџити реагирал до Али Ахмети дека постои намера да се маргинализира инаку многу влијателниот чаирски огранок, со цел да зајакне тетовскиот.

Коронавирус