понеделник, 18. јануари 2021. Вести денес: 52
home Вести

Пратеничка Николова: СДСМ ќе ја легализира марихуаната, но тоа нема врска со Богоевски

Пратеничка Николова: СДСМ ќе ја легализира марихуаната, но тоа нема врска со Богоевски

Пратеничката од СДСМ, Јулијана Николова, најави дека како пратеничка група ќе иницираат закон за легализација на марихуаната за општа употреба.

Како што, пренесува Алсат, Николова рекла дека ова законско решение ќе го иницирале со цел сите во општеството да имаат еднаков пристап.

На прашањето зошто токму сега иницираат легализација на марихуаната по скандалот со пратеникот Богоевски, Николовска образложи дека нема поврзаност со настанот и оти на овој проект работеле со месеци во соработка со неколку амбасади и со Здужението „Билка“.

Коронавирус