понеделник, 29. ноември 2021. Вести денес: 70
home Вести

Познато каде претседателот Пендаровски ќе го прослави Илинден

Познато каде претседателот Пендаровски ќе го прослави Илинден

Претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, кој за првпат ќе го чествува празникот Илинден како шеф на државата оваа година, за националниот празник „Денот на републиката“ на 2. агвуст ќе остане во Скопје и ќе оддаде почит пред споменикот на Методија Андонов Ченто на градскиот плоштад, информира Фактор.

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, вчера рече дека за Илинден ќе се обрати во Пелинце.

Од кабинетот на премиерот Зоран Заев веќе соопштија уште минатата недела дека претседателот на Владата ќе одржи на Мечкин Камен во Крушево.

Коронавирус