недела, 4. јуни 2023. Вести денес: 73
home Вести

Позната причината за смртта на родилката од „Санте Плус“

Позната причината за смртта на родилката од „Санте Плус“

Триесет и едногодишната родилка Дебора Џамбази починала при грешно поставање на тубусот при што оштетен е хранопроводот, пренесува Телма.

Ова укажува дека наместо во дишните патишта цевката за анестезија била ставена во погрешен орган. Ова се резултати од обдукцискиот наод за кои брифираат од истрагата која се води за починатата родилка во приватна болница при породување со царски рез пред повеќе од еден месец.

За жената која е познат стоматолог од Кичево првично се тврдеше дека настанала жестока алергиска реакција од анестезијата, но според неофицијалните информации од истрагата  причината не е алергија.

Извештајот од обдукцијата уште минатата недела е предаден во обвинителството каде што веќе е отворен предмет. Но, од таму се уште не сакаат да коментираат бидејќи предметот се уште е во истрага. За можните причини за смртта веќе зборува и во лекарските кругови, но и од таму никој не сака официјално да ја потврди информацијата.

Најнови вести