понеделник, 5. јуни 2023. Вести денес: 0
home Вести

Позната казната за „Санте Плус“ по смртта на родилката од Кичево

Во оваа клиника почина 31-годишна родилка од Кичево. Трагедијата се случи откако при породување со царски рез во болницата Санте плус, при вовед во анестезија, односно при ставање на тубусот и се затвориле дишните патишта и останала без кислород.
Позната казната за „Санте Плус“ по смртта на родилката од Кичево

Министерството за здравство ја одзема дозволата за работа на „Санте плус“.

Нивното соопштение го пренесуваме во целост

Ве информираме дека по извршениот вонреден инспекциски надзор од страна на Државниот санитарен и здравствен инспекторат и извештајот за извршен стручен надзор над работата на Приватната здравствена установа “Санте плус гроуп”, утврдени се неправилности во работата на болницата во однос на кадар и опрема, по што Министерството за здравство донесе решение да ја одземе дозволата за работа на ПЗУ „Санте Плус гроуп‘‘.

Во исто време, Ве информираме дека обдукцискиот наод нема да го коментираме, бидејќи е предаден во Основното јавно обвинителство кое отвори истрага за случајот со смртта на родилката од Кичево, информираат од МЗ.

Во оваа клиника почина 31-годишна родилка од Кичево. Трагедијата се случи откако при породување со царски рез во болницата Санте плус, при вовед во анестезија, односно при ставање на тубусот и се затвориле дишните патишта и останала без кислород.

Докторите се обидувале да ја реанимираат, но безуспешно. Бебето по породувањето е пренесено на Клиниката за детски болести, бидејќи одреден период останало без кислород. На пат кон Клиниката за анестезија, реанимација и интензивно лекување (КАРИЛ) пациентката починала.

Најнови вести