недела, 4. декември 2022. Вести денес: 17
home Вести

Позната јачината на земјотресот кој во 15:23 часот го стресе Скопје

Позната јачината на земјотресот кој во 15:23 часот го стресе Скопје

Земјотрес со јачина од 2,5 степени по Рихтер во 15 часот и 23 минути го стресе главниот македонски град.

Според информациите објавени на официјалната страна на Европско- медитеранскиот сеизмолошки центар, земјотресот бил на длабочина од еден километар.

Епицентарот на земјотрест е на 1 километар од Сопиште, односно 4 километри од центарот на Скопје.

Претходно, земјотрес со магнитуда од 2,6 степени по Рихтеровата скала беше регистриран утрово во 08:03 часот во скопското епицентрално подрачје.

Епицентарот на земјотресот, според Европсккиот-медитерански сеизмолошки центар бил на шест километри источно од Скопје, на длабочина од четири километри.

Коронавирус