понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Позната бројката на новозаразени во последните 24 часа

Позната бројката на новозаразени во последните 24 часа

Според неофицијалните податоци, во последното деноноќи во земјата се регистрирани 104 случаи на зараза со новиот коронавирус, од речиси половината се во Скопје.

Како што е најавено министерот за здравство Венко Филипче денескa во 15,30 часот, ќе одржи прес-конференција на која официнално ќе соопшти за најновата статистика за коронвирусот во земјата.

Во последните речиси две седмици бројката на новозаболени е постојано во пораст и на дневно ниво бројките се трицифрени. Во истиот период, исто така, забележан е и зголемен број на смртни исходи во споредба со претходните месеци. Сето тоа укажува на интезивирање на ширењето на заразата во земјата, чијашто влада и покрај тоа се подготува да спроведе избори.

Локални избори 2021