вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 17
home Вести

Познат идентитетот на починатaта македонска дипломатка во Њујорк

Познат идентитетот на починатaта македонска дипломатка во Њујорк

Триесет и деветгодишната М.В. од Скопје е македонскa дипломатка чие што тело е пронајдено во нејзиниот стан на Менхетн во новогодишната ноќ. Полицијата се сомнева дека се работи за самоубиство, дознава „Слободен печат“.

Таа е пронајдена со лицето надолу и со ремен околу вратот во бањата од својот стан во источниот дел од Менхетн, дури околу пладне. Дипломатката живеела сама во апартман на четвриот кат.

Полицијата пронашла рецепти за антидепресивни лекови и две шишенца со мелатонин – едното празно, а другото речиси испразнето.

Според извештајот од Њујорк Пост во нејзиниот дом веднаш по брзата помош пристигнал и македонски дипломат, се претпоставува амбасадорот.

Неофицијално, младата дипломатка страдала од депресија подолго време пред да си го одземе животот.

Коронавирус