среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 158
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Позитивни на коронавирус се 543 македонски граѓани, дознајте колку од нив се ваши сограѓани

Позитивни на коронавирус се 543 македонски граѓани, дознајте колку од нив се ваши сограѓани

Досега во Македонија се направени вкупно 2.041.295 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.038, бројот на оздравени пациенти е 301.202, на починати е 9.293, а бројот на активни случаи изнесува 543.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 146285, Активни 315

Куманово 16663, Активни 13

Битола 15576, Активни 70

Прилеп 14194, Активни 17

Тетово 13470, Активни 7

Кавадарци 10672, Активни 16

Велес 9783, Активни 2

Гостивар 9603, Активни 9

Охрид 8888, Активни 20

Струмица 8071, Активни 2

Штип 8044, Активни 11

Кичево 5641, Активни 7

Кочани 5087, Активни 6

Струга 4724, Активни 5

Гевгелија 4417, Активни 4

Неготино 3687, Активни 2

Ресен 2743, Активни 11

Свети Николе 2629, Активни 3

Радовиш 2530, Активни 1

Крива Паланка 2415, Активни 0

Делчево 1983, Активни 3

Дебар 1675, Активни 1

Берово 1674, Активни 13

Валандово 1488, Активни 0

Виница 1393, Активни 0

Пробиштип 1267, Активни 0

Богданци 1021, Активни 0

Кратово 965, Активни 0

Крушево 927, Активни 1

Демир Хисар 836, Активни 2

Македонски Брод 736, Активни 0

Демир Капија 593, Активни 0

Македонска Каменица 525, Активни 2

Пехчево 486, Активни 0

Дојран 347, Активни 0

Коронавирус