четврток, 23. септември 2021. Вести денес: 18
home Вести

Пожарот меѓу Делчево и Пехчево се уште активен – пожарникарите со сета сила се мачат да го изгаснат огнот (ФОТО)

Пожарот меѓу Делчево и Пехчево се уште активен – пожарникарите со сета сила се мачат да го изгаснат огнот (ФОТО)

Пожарот што вчера доцна попладне избувна во месноста Пасјак, меѓу Делчево и Пехчево уште е активен.

Состојбата е смирена, но војската и дел од граѓаните уште се на терен и го гаснат огнот.

Во сведоштво за „Фактор“ жителите велат дека  во големото пространство, кое според жителите, е некаде во радиус од околу 5 километри, пожарот ја зафатил цела Средна Планина и при тоа е направена огромна материјална штета. Изгорена е целата паша за стоката, велат тие, но за среќа, навреме се евакуирани во Делчево сите неподвижни лица.

Коронавирус