петок, 6. август 2021. Вести денес: 0
Вонредна вест

ЦРНА СТАТИСТИКА ВО МАКЕДОНИЈА: Од коронавирус починаа 4 лица, 219 новозаразени

home Вести

Повторно блокирана сметката на 1ТВ?

Повторно блокирана сметката на 1ТВ?

Управата за јавни приходи ја блокирала сметката на 1ТВ, објави порталот „Фактор“.

Како што пишува порталот, станува збор за нов долг кој телевизијата го има кон УЈП.

Неформален сопственик на 1ТВ е Бојан Јовановски кој моментно е првоосомничен во случајот на Јавното обвинителство „Рекет“ и е во притворското одделение во Шутка. Инаку официјално сопственик на оваа телевизија е БМЈ медиа, фирмата која е на неговиот татко.

Управата за јавни приходи и кон крајот на јуни, односно минатиот месец еднаш ја блокираше сметката на телевизијата, за што имаше и официјална потврда. Но, откако информацијата ја објави Фактор, долгот беше платен па блокадата беше тргната. Тогаш Јовановски, познат како Боки 13 тврдеше дека во јавноста се шират шпекулации и тенденциозни написи.

Коронавирус