четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 102
home Вести

Повеќе градови утринава со минусни температури, еве каде е најстудено

Повеќе градови утринава со минусни температури, еве каде е најстудено

Најниска температура во државата изутринава е измерена во Берово, -7 степени, -5 се регистрирани во Струмица, а -4 во Скопје-Петровец, Тетово, Битола, Демир Капија и Куманово.

Три степени под нулата се измерени во Штип, -2 во Скопје-Зајчев Рид, Крива Паланка, Прилеп, Гевгелија и Лазарополе, -1 во Маврово, 0 Виница и Крушево, а 2 во Охрид, Претор и во Дојран, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

Утрово времето е сончево, во Охридско-Преспанскиот регион преовладува малку до умерено облачно време. Во Демиркаписко има појава на слаба магла.

УХМР за денеска најавува сончево време со мала локална облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Максималната температура ќе биде во интервал од 9 до 15 степени. Во Скопје, претежно сончево со слаб северозападен ветер. Максималната температура ќе достигне 11 степени.

Најнови вести

Коронавирус