сабота, 4. февруари 2023. Вести денес: 47
home Вести

Потврдено: Извршителот на нападите е Кујтим, роден во Виена со потекло од Македонија

Потврдено: Извршителот на нападите е Кујтим, роден во Виена со потекло од Македонија

Австрискиот министер за внатрешни работи Карл Нехамер потврди дека терористот што синоќа го изврши крвавиот терористички напад во Виена е со потекло од Северна Македонија.

Тој за АП изјави дека напаѓачот именуван како Кујтим Фејзулаи, претходно бил осуден на 22 месеци затвор во април 2019 година сараи обид отпатува во Сирија за да се приклучи на групата Исламска држава. Бил предвремено ослободен во декември според законот за малолетници.

До сега полицијата во Виена изврши 15 претреси во куќи, и неколку лица се уапсени, пренесува АП.

Напаѓачот, рече тој, „бил опремен со лажен експлозивен елек и автоматска пушка, пиштол и мачета за да го изврши овој безобразен напад врз невини граѓани“.

Властите сè уште се обидуваа да утврдат дали други осомничени се во бегство.

Претходно полицијата ги повика граѓаните на да останат дома, а децата се ослободени од училиште.

Меѓу ранетите во нападот беше и еден полицаец, рече Нехамер. 28-годишниот службеник бил во болница, но веќе не бил во животна опасност.

Пукањето започна кратко по 20 часот. (1900 GMT) во понеделник во близина на главната синагога во Виена, бидејќи многу луѓе уживаа во последната ноќ на отворени ресторани и барови пред едномесечното заклучување на коронавирусот, кое започна на полноќ.

Шефот на полицијата во Виена, Герхард Пуерстл изјави дека напаѓачот бил убиен во 20:09 часот.

Извор:АП