среда, 15. јули 2020. Вести денес: 33
home Вести

Потврдени нови случаи на Ковид-19 во гостиварско

Потврдени нови случаи на Ковид-19 во гостиварско

Со последните 24 тестирања за откривање на новоинфицирани со корона вирусот во гостиварскиот регион, откриени се осум нови случаи. Од новоокриените два се во Гостивар, а шест во општина Врапчиште.

Според информациите на меѓуопштинскиот кризен штаб за општините Гостивар, Врапчиште, Маврово и Ростуше, два се регистрирани во селото Добри Дол, четири во Неготино Полошко, а два се во градот. До денеска на поширокото гостиварско подрачје има дваесет активни случаи (девет во општина Гостивар и 11 во општина Врапчиште). Во најмалубројната општина Маврово и Ростуше изминатава недела нема регистриран заболен и нема активни случаи.

Од почетокот на пандемијата, во гостиварско направени се 438 тестирања, а од нив 41 лице имаа позитивни резултати. Најмногу се во општина Врапчиште 20, во Гостивар 19 и два во Маврово Ростуше. Досега излекувани се 18, меѓу кои има и пет медицински лица.

Од последици на Ковид -19 во гостиварско починаа три лица.