сабота, 29. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Потврдена одлуката за ослободување на Томор Морина

Потврдена одлуката за ослободување на Томор Морина

Поранешниот војник на Ослободителната војска на Косово, Томор Морина е ослободен од затвор. Веста за Клан Косово ја потврди синот на вујкото на поранешниот војник на УЧК, Гуракуќ Добруна.

Тој рече дека решението за негово ослободување е донесено, но не е познато кога ќе биде ослободен.

– Одлуката за негово ослободување е донесена денес, кога тој ќе биде ослободен од затвор што сè уште не знаеме, затоа што решението треба да биде испратено до затворот каде престојува Томор, рече Добруна.

Тој додаде дека ослободувањето на Томор Морина би можело да се случи следниот ден или во текот на следните два или три дена.

– Според адвокатот, ова може да се случи следниот ден или наредните 2-3 дена.

Поранешниот војник на Ослободителната војска на Косово, Томор Морина, беше уапсен на 24 јули на граничниот премин Блаце.Тој беше задржан повеќе од две недели во затворот Шутка, врз основа на потерницата на Интерпол издадена од Србија.

Морина се обвинува за воени злосторства во текот на 98-99 година.

Коронавирус