сабота, 4. декември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Португалија обезбеди траен престој за 7 граѓани на Авганистан, во Македонија се уште 400

Португалија обезбеди траен престој за 7 граѓани на Авганистан, во Македонија се уште 400

Четворица возрасни и три деца изутрината од Меѓународниот аеродром Скопје преку Истанбул, заминаа за Португалија како нивно трајно одредиште.

-Станува збор за вработени во меѓународни организации и нивни семејства на кои во изминатиот период нашата земја им обезбеди привремено засолниште во рамки на меѓународната хуманитарна операција за помош на продемократското население во Авганистан кое е под закана на новата талибанска власт во земјата, информираат од Владата.

Македонија во моментов дава прибежиште на 407 граѓани од Авганистан.

-Тие овде ја добиваат целата потребна поддршка додека не се обезбеди трансфер до нивната крајна дестинација. Трошоците за престојот се покриени од меѓународните организации, се вели во соопштението од Владата.

Коронавирус