сабота, 25. септември 2021. Вести денес: 0
home Вести

Портокалово ниво и над 40 степени во Македонија- еве од кога ќе има опаѓање на температурите

Портокалово ниво и над 40 степени во Македонија- еве од кога ќе има опаѓање на температурите

Во следните денови времето ќе биде многу топло со натпросечни температури за овој период од годината и ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури.

Наместа вдолж Повардарието температурата ќе го надминува 40-тиот степен.

Во понеделник ќе дува засилен ветер од западен, а попладне од северен правец кој ќе предизвика благо опаѓање на температурите во северните делови, а во јужните ќе се задржат високите температурите.

Коронавирус