понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 168
home Вести

Поранешниот шеф на обезбедувањето на Јанкулоска: Откажуваа кочници, амортизери и сè останато

Поранешниот шеф на обезбедувањето на Јанкулоска: Откажуваа кочници, амортизери и сè останато

Поранешниот шеф на обезбедувањето на екс министерката за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска како сведок во случајот “Тенк” пред судот тврдеше дека возилата за кои тој бил одговорен често се расипувале.

-Едно од тие возила е и стариот блиндиран Мерцедес од 1999 година, кој често јавуваше дефекти. Најпроблематично беше тоа возило. Откажуваа кочници, климата, амортизери и друго. Безбедноста на личностите што ги превезувавме беше загрозена, па реагиравме и побаравме од министерката да се отстранат старите возила, рече Виктор Белевски, под чија надлежност биле сите возила.

Тој раскажа и немил настан кој се случил во с. Јегуновце, кога министерката морал да ја смести во објект поради тоа што врз нив бил отворен оган од криминална банда, а тие не биле во блиндирано возило. Во објектот чекале повеќе од еден час да пристигне блиндираното возило.

На рочиштето не пристигна шефот на обезбедувањето на поранешниот премиер Никола Груевски, Дејан Митревски – Урко.

На минатото рочиште повеќе од пет часа исказ даваа 11 сведоци на одбраната. Тие посочија дека набавката на новиот „мерцедес“ била неопходна, бидејќи старото возило често останувало во дефект и не било безбедно за превоз на „вип“ личности.

Сведокот Данчо Петров, кој бил член на обезбедувањето на поранешниот премиер Никола Груевски, рече дека стариот „мерцедес“ често се расипувал, му откажувале сопирачките, му се блокирал воланот и тоа во движење.

– Имаше една случка кога воланот на возилото се блокираше кај Американската резиденција и возачот за да запре удри во ограда од куќа при што биле искршени 3-4 столчиња. За среќа тогаш во возилото не беше премиерот, рече сведокот Петров.

На прашање од обвинителот од СЈО Стевчо Донев дали новиот „мерцедес“ бил набавен за странски делегации, Петров рече дека бил за странски делегации и дека тоа го дознал на прес-конференцијата кога бил набавен новиот „мерцедес“. Рече и дека ретко го користел Груевски евентуално кога бил во дефект стариот „мерцедес“ или, пак, за патување во соседните земји.

 

Најнови вести

Коронавирус