сабота, 19. ноември 2022. Вести денес: 129
home Вести

Поранешниот командант на УЧК, Хамди Ндрецај со порака до Заев

Поранешниот командант на УЧК, Хамди Ндрецај со порака до Заев

Поранешниот командант на УЧК, Хамди Ндрецај познат како Пантер испрати порака премиерот Зоран Заев. Во врска со веста на неделникот „Фокус“ со наслов „Заев во молитва: Боже, реши го спорот за името!“, поранешниот командант на УЧК на Фејсбук напиша:

-Заев нема за што да го моли Господ и да се исповедува пред попот. За време на српско- хрватско- словенското царство не постоеше името Македонија, ниту пак македонската нација. Така да нека го смени името од Република Македонија во Република Вардарска Илирида. И така овој случај ќе биде решен, вели Ндрецај.

Коронавирус