среда, 29. март 2023. Вести денес: 143
home Вести

Поради загадена вода, итно е затворено училиштето „Димитар Миладинов“ во Центар

Поради загадена вода, итно е затворено училиштето „Димитар Миладинов“ во Центар

Поради загадување на водата за пиење, основното училиште „Димитар Миладинов“ во Центар итно е затворено, а учениците се испраќаат дома, објавува Макфакс.

Неофицијално во надворешната шахта се пронајдени фекалии, односно водата за пиење се мешала со фекалии. Како што дознаваме, многу деца во изминативе денови се заразиле од стомачен вирус.

Во известувањето од директорот на училиштето се наведува дека објектот ќе биде затворен и во следните два дена.

„Поради дефект на водоводната мрежа и техничка неисправност на водата, која не смее да се пие, училиштето ќе биде затворено од денеска, 6 ноември, како и в среда и в четврток. Дополнително ќе следат информации согласно со состојбата“, се вели во итното известување од директорот.

Од училиштето се надеваат дека дефектот ќе биде саниран во следните два дена и дека учениците в петок ќе се вратат на настава.  Утре основците ќе заминат на екскурзија, а в четврток училиштето има патронат.

Екипи на ЈП „Водовод и канализација“ излегле на терен и се работи на санирање на дефектот.