среда, 28. септември 2022. Вести денес: 182
home Вести

Поради забрзаното ширење на корона вирусот, мoжни ce нoви пoocтpи мepки вo Maкедонија

Поради забрзаното ширење на корона вирусот, мoжни ce нoви пoocтpи мepки вo Maкедонија

Министерството за здравство и Комисијата за заразни болести апелираат граѓаните да ги почитуваат здравствените мерки и протоколи, најавувајќи можни нови мерки за заштита од Ковид-19.

-Согласно актуелната епидемиолошка слика и анализите на Институтот за јавно здравје, не се исклучува можноста да се донесат препораки за нови мерки со цел спречување на понатамошно ширење на КОВИД-19 вирусот, информираат од Министерството.

Оттаму апелираат до граѓаните задолжително да ги почитуваат здравствените мерки и протоколи, како носење маска, одржување хигиена на раце и држење дистанца.

Коронавирус