сабота, 29. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Поради снег забрана за товарни возила на Гостивар-Стража-Кичево и Маврово- Дебар

Поради снег забрана за товарни возила на Гостивар-Стража-Кичево и Маврово- Дебар

Oд 00.05 ч. воведена е забрана за сообраќај на ТМВ на патниот правец Гостивар -Стража-Кичево и обратно поради врнежи од снег.

На патниот правец крак Маврово- Дебар од 04.50 часот се воведува забрана за движење на тешки товарни возила.

Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Снег со слаб интензитет врне во Крива Паланка, Маврово и на Стража.

Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и Р1301 – Трпејца), од 15.11.2019 до 01.04.2020 е затворен за сообраќај за сите видови возила.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има појава на утринска магла и можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Од 15.11 2019 година започнува законската обврска за задолжително поседување на зимската опрема во возилата. Оваа обврска ќе трае до 15.03.2020 година. На овој линк повеќе информации што се подразбира под зимска опрема.

Коронавирус