четврток, 23. септември 2021. Вести денес: 120
home Вести

ПОПЛАДНЕВО ХАОС НА ДВА ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ: За излез од државата се чека и до 45 минути во место – ова се деталите

ПОПЛАДНЕВО ХАОС НА ДВА ГРАНИЧНИ ПРЕМИНИ: За излез од државата се чека и до 45 минути во место – ова се деталите
Архива

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено, по наместа влажни коловози, со зголемен интензитет на патните правци надвор од градските средини и зголемена фреквенција на возила на граничните премини Табановце и Богородица.

Како што соопшти попладнево АМСМ, на ГП Табановце времето на чекање за влез и излез од државата е околу 45 минути, додека на ГП Богородица времето на чекање за излез од државата е од 15 до 30 минути.

На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

Од АМСМ препорачуваат прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

Коронавирус