сабота, 15. јануари 2022. Вести денес: 0
home Вести

Пописот на населението се одложува за април 2021 година

Пописот на населението се одложува за април 2021 година

Пописот на населението се одложува за април 2021 година, дознава „Телма“. Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски денеска имал средба со премиерот Заев и се договориле дека нема простор Пописот да се одложи за идната есен, после изборите, бидејќи сепак 2020-та е изборна година. Статистика до крајот на неделава ќе достави предлог до Министерството за правда со кој бара одложување на оваа операција за 2021-та година.

Пописот првично беше закажан за терминот од 1 до 30 април 2020 та година, но сметките ги поматија предвремените парламентарни избори кои Заев го закажа за 12 април.

 

Коронавирус