недела, 31. јули 2022. Вести денес: 0
home Вести

Помпео: САД стојат зад Македонија во време на криза

Помпео: САД стојат зад Македонија во време на криза

Државниот секретар Мајк Помпео денеска во разговар со претседателот на Македонија, Стево Пендаровски, го поздрави полноправното членство на земјата во НАТО и одлуката на ЕУ да започне пристапни преговори.

-Овие два историски настана станаа можни благодарејќи на Преспанскиот договор склучен во 2018 година, истакна Помпео.

Првиот човек на Стејт департментот високо го оцени лидерството на Пендаровски и Владата за достигнување на овие клучни стратешки цели. Како што се истакнува во соопштението на Стејт департментот, САД се убедени дека тоа ќе придонесе кон повеќе стабилност и прогрес на Западен Балкан.

Помпео и Пендаровски исто така разговарале и за меѓународните напори во борбата со Ковид-19.

Државниот секретар исто така истакнал дека САД стојат зад Македонија во ова време на криза.

Најнови вести

Коронавирус