четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 124
home Вести

Полициски радар фати возач со 212 километри на час на автопатот Тетово-Гостивар

Полициски радар фати возач со 212 километри на час на автопатот Тетово-Гостивар

Во рамки на вчерашната акциска контрола за брзо возење полиција со помош на радар на автопатот Тетово-Гостивар  откри возач кој се движел со 212 километри на час. Акцијата е спроведена во периодот од 12 до 20 часот.

-Во акциската контрола вкупно биле откриени и законски санкционирани 101 возач кои ја пречекориле дозволената брзина на тетовското подрачје. Исто така, во текот на вчерашниот ден во овој период реализирана е и акциска контрола за управување возила под дејство на алкохол. Во оваа акција санкционирани биле четири возачи  кои управувале возило со присуство на алкохол повеќе од дозволеното, информира портпаролот на СВР Тетово, Марјан Јосифоски.

Во текот на акциската контрола  констатирани се и 32 други видови прекршоци од  кои најмногу за управување без возачка дозвола, возачи-почетници,

Коронавирус