недела, 4. декември 2022. Вести денес: 70
home Вести

Полицијата со засилени контроли против присуство на малолетници во угостителски објекти по полноќ

Полицијата со засилени контроли против присуство на малолетници во угостителски објекти по полноќ

Секторот за внатрешни работи-Струмица преку засилени контроли ќе проверува присуство на малолетници во угостителски објекти по полноќ, точење алкохолни пијалоци на малолетни лица и прегласната музика, соопштија од струмичката полиција.

– Ваквите интензивни мерки и активности се преземаат поради зголемената раздвиженост во угостителските објекти, пред се во кафулињата, на летните тераси и во дискотеките во кои, по започнување на училишниот распуст, уште позабележително ќе биде присуството на младите, посебно во вечерните часови, информираат од полицијата.

Секторот за внатрешни работи Струмица апелира до сопствениците на угостителските објекти, кафулиња, дискотеки, ноќни барови и други, да внимаваат на јачината на музиката што ја пуштаат во нивните локали. Во спротивно се соочуваат со пријави и глоба која се движи од 500 до 1.000 евра во денарска противвредност и плус 200 до 500 евра за одговорното лице на компанијата. Доколку, пак, станува збор за трговец-поединец, глобата  изнесува од 500 до 800 евра, доколку не преземе конкретни мерки да го спречи нарушувањето на јавниот ред и мир во неговиот објект.

– Апелираме до угостителите да не дозволуваат присуство на малолетници во угостителските објекти по полноќ, ниту да ги послужуваат со алкохолни пијалаци. За послужување алкохол на малолетници, угостителите можат да бидат и кривично гонети, се додава во соопштението на СВР Струмица.

Најнови вести

Коронавирус