сабота, 25. јуни 2022. Вести денес: 6
home Вести

Полицијата ќе го обезбедува Филипче, не поради смртни закани туку по безбедносна проценка

Полицијата ќе го обезбедува Филипче, не поради смртни закани туку по безбедносна проценка

Поранешниот министер за здравство Венко Филипче ќе има лично обезбедување и возач потврдуваат од МВР, но не заради закани и не на лично барање.

Преку ТВ Телма Филипче негира дека тој барал обезбедување и вели дека обезбедувањето му е продолжено според проценка на Агенцијата за национална безбедност на уште шест месеци.

Филипче и во Фокус, ги демантира информациите дека имал смртни закани.

– Не е вистина дека сум имал закани по живот, ниту дека сум барал обезбедување и возач. Обезбедувањето ми е продолжено според проценка на АНБ, изјавил Филипче за Фокус.

Во соопштението на Министерството за внатрешни работи се наведува дека може да се определат мерки за обезбедување по престанокот на функцијата на членови на Владата и токму затоа Венко Филипче во моментов е обезбедуван од полицијата.

Коронавирус