вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 63
home Вести

Полицијата казни 542 возачи за брзо возење

Полицијата казни 542 возачи за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (05.12.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 542 возачи.

Од нив 40 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а 13 возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 258 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 284 надвор од населено место.

-Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, информира МВР.

Коронавирус