петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 183
home Вести

Полицијата казни 382 возачи за брзо возење

Полицијата казни 382 возачи за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (09.09.2021) Министерството за внатрешни работи спроведе зајакната акциска контрола на територијата на Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 382 возачи.

Од нив, 20 возилa се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а едно возило се движело со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина. Притоа, 193 возачи ја пречекориле брзината во населено место, а 189 надвор од населено место.

-Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови. Апелираме до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и заеднички да придонесеме за побезбедни патишта, информира МВР.

Локални избори 2021