четврток, 21. јануари 2021. Вести денес: 0
home Вести

Полицајката која си даде отказ по 18 години стаж во МВР е истата која се удри во пајакот по инцидентот со функционерот од ДУИ

Полицајката која си даде отказ по 18 години стаж во МВР е истата која се удри во пајакот по инцидентот со функционерот од ДУИ

Полициската службеничка Јасмина Ангелеска која во јавноста стана позната по инцидентот кој го имаше со висок функционер на ДУИ, кога со пајак возило се обидуваше да го отстрани неговиот автомобил, денеска на социјалните мрежи објави дека си заминува од полициjaта.

-Бидејќи ова е прв и последен пат јавно да пишувам за мојата кариера во МВР, решив да ставам слика во униформа која многу ја сакав и ја носев 18 години. Ајде да ја решиме дилемата, мојот стаж во МВР заврши. Јас повеќе не се пронаоѓав таму.

Ми нанесоа неправди, зошто така се чувствуваа дека треба старешини во МВР(очигледно на некого не сум му се насмеала) а не зошто јас придонесов со моето работење. Тие старешини за мене ќе останат партиски послушници кои се на позициите пред се за личен интерес а и за пред луѓе, комшии, пријатели, да си ги излечат комплексите кои им се на високо ниво.

Да не навлегувам околу нив, ќе треба мн да се пишува,има Господ за Нив, нема да ги заборави, што кројат туѓи судбини само за покажување на моќ, а не се свесни колку се немоќни, мизерни, неспособни, неписмени неподобни. Со години покажуваат сила врз работниците и професионалците на штета на МВР а како што пишав хранејќи си го гладното, мизерно его, а во МВР е хаос во секој поглед и во секој сектор од повисоките кругови.

За жал, и тие некои што сакавме да работиме не ни дозволија, секоја наша постапка законска и секој успех беше дали ќе ми се одрази во кариерата или во најмала рака дали ќе ме пратат на дисциплинска каде повеќе од виш инспектор не седнал таму, зошто другите не грешат,”писмени се”? А и тие на таа дисциплинска се началници и старешини, судот на МВР. Кога ќе видиш, истиот те тужи, истиот ти суди. Тој систем повеќе не можам да го поднесам каде што дојде време на криминалците и лигушите-со исклучок на малкуте. Не е голема работа дека јас сум си заминала, се ќе биде исто и без мене, се ќе функционира како и да не сум работела никогаш таму, ама друго ме плаши, самото незадоволство од сите вработени во министерството кои вложуваат, постапуваат, работат и ги казнуваат или пред нив се случуваат неправди благодарение на политиката и системот во државата и незадоволството, недовербата на граѓаните од полицијата.

Дојде ред да си заминеш од онаму каде се ти е познато, каде се твоите најмили, каде си создавал, каде си се родил за да одиш некаде само затоа што трудот и работата се гледа и цени. На сите колеги им посакувам успешна кариера и многу од нив ќе ми недостасуваат.

Господ да е секогаш и секаде со вас и да ве штити ,па се гледаме во подобри времиња, стои во нејзиниот пост на Фејсбук.

Бидејќи ова е прв и последен пат јавно да пишувам за мојата кариера во МВР, решив да ставам слика во униформа која многу…

Posted by Jasmina Angeleska on Недела, 29 ноември 2020

За потсетување, „пајакот“ никогаш не одговараше за нападот врз Ангелеска (тогаш Јаначкова), затоа што Обвинителството  не најде докази дека била нападната, а притоа констатираше и дека не постоела сериозна и остварлива закана кон неа, ниту пак физички контакт за Бекири да биде гонет за физички напад.

Асани кон Ангелеска упатил само навреди и вулгарности со цел да ја омаловажи, заклучи тогаш надлежниот обвинител, па против Асани беше поведена само прекршочна постапка за нарушување на јавниот ред и мир и му беше одредена глоба во износ од 600 до 800 евра.

Инаку министерот Спасовски ден по инцидентот се сретна со полицајката, па дури и оддаде и признание на полицајката со тогашно презиме Јаначковска за нејзиното професионално постапување и истакна дека ги охрабрува сите полициските службеници да постапуваат неселективно и професионално, согласно нивните законските овластувања.

Коронавирус