петок, 21. јануари 2022. Вести денес: 104
home Вести

Покрената постапка за двајца стружани кои организирале пренос на дрога

Покрената постапка за двајца стружани кои организирале пренос на дрога

Основното јавно обвинителство Струга започна истражна постапка против две лица за сторено кривично дело „неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори од член 215 став 1 во врска со член 22 од Кривичниот законик“.

Како што соопшти Јавното обвинителство, двајцата осомничени на 19 септември, околу 19.40 часот, на локалниот пат од село Корошишта кон село Волино организирале пренос на наркотична дрога марихуана во количина од 9.925 грама.

По спроведена акција на Основното јавно обвинителство Струга, во координација со Министерството за внатрешни работи, осомничените стружани на возраст од 30 и 32 години се лишени од слобода.

Надлежен јавен обвинител од ОЈО Струга донесе наредба за спроведување истражна постапка, а поради постоење законски основи доставен е и предлог за определување на мерката притвор до Основниот суд Струга.

Предлогот на Обвинителството е прифатен од страна на судијата на претходна постапка кој со решение на осомничените им определи притвор во траење до 30 дена.​

Коронавирус