четврток, 16. септември 2021. Вести денес: 79
home Вести

Поголем број на активни случаи: Дознајте колку заразени со коронавирус има во вашиот град

Поголем број на активни случаи: Дознајте колку заразени со коронавирус има во вашиот град

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 156.225 бројката на оздравени пациенти е 150.333, на починати е 5.491, а бројот на активни случаи изнесува 401.

Според епидемиолошките анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени ( Вкупно )                  Активни случаи (вкупно)

Скопје        68858                                 139

Куманово 8928                                      46

Прилеп     8338                                       10

Тетово        7411                                     106

Битола       6321                                      11

Велес          5479                                          5

Гостивар  5212                                        23

Кавадарци 5157                                        2

Охрид 5026                                               7

Штип 4964                                                3

Струмица 4134                                         8

Струга 2986                                               5

Кочани 2799                                             6

Кичево 2609                                           10

Гевгелија 2196                                           1

Неготино 2184                                          0

Свети Николе 1526                                  1

Ресен 1234                                                  0

Крива Паланка 1227                               0

Радовиш 1163                                            2

Берово 1032                                               0

Делчево 974                                               1

Дебар 955                                                  11

Виница 886                                               0

Пробиштип 789                                       0

Валандово 671                                          4

Богданци 494                                           0

Демир Хисар 400                                   0

Демир Капија 396                                  0

Кратово 377                                              0

Македонски Брод 359                           0

Пехчево 269                                             0

Македонска Каменица 249                 0

Дојран 132                                                0

Вкупно 156225                                     401

Најнови вести

Коронавирус