вторник, 27. септември 2022. Вести денес: 36
home Вести

Погледнете колку заболени со коронавирус има во моментов во вашиот град

Погледнете колку заболени со коронавирус има во моментов во вашиот град

Досега во земјата се направени вкупно 506.378 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 99.917, бројката на оздравени пациенти е 90.096, на починати е 3.085, а бројот на активни случаи изнесува 6.736.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови, Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 43695, активни 3018
Куманово 5462, активни 196
Тетово 5356, активни 225
Прилеп 5153, активни 492
Гостивар 3737, активни 116
Штип 3613, активни 98
Битола 3376, активни 146
Велес 3374, активни 218
Охрид 3158, активни 405
Кавадарци 3158, активни 466
Струмица 2661, активни 147
Струга 2367, активни 164
Кочани 1792, активни 51
Кичево 1759, активни 61
Гевгелија 1138, активни 128
Неготино 1129, активни 131
Свети Николе 1102, активни 21
Ресен 799, активни 69
Дебар 788, активни 43
Крива Паланка 796, активни 57
Радовиш 744,активни 34
Делчево 727, активни 190
Берово 638, активни 27
Пробиштип 533, активни 23
Виница 512, активни 20
Валандово 353, активни 20
Кратово 269, активни 33
Демир Хисар 260, активни 12
Крушево 260, активни 55
Македонски Брод 252, активни 7
Богданци 249, активни 23
Демир Капија 235, активни 28
Македонска Каменица 193, активни 4
Пехчево 184, активни 3
Дојран 95, активни 5, информираат од МЗ.

Коронавирус