среда, 14. септември 2022. Вести денес: 2
home Вести

Погледнете колку лица се заразени со коронавирус во вашиот град

Погледнете колку лица се заразени со коронавирус во вашиот град

Досега во Македонија се направени вкупно 647.559 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 136.426, бројката на оздравени пациенти е 111.139, на починати е 4.022, а бројот на активни случаи изнесува 21.265.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 61033, активни 10647
Прилеп 7344, активни 1082
Куманово 7264, активни 1096
Тетово 6520, активни 649
Битола 4911, активни 1053
Велес 4779, активни 799
Гостивар 4714, активни 514
Кавадарци 4665, активни 724
Штип 4424, активни 465
Охрид 4330, активни 752
Струмица 3441, активни 432
Струга 2741, активни 250
Кочани 2353, активни 262
Кичево 2123, активни 241
Неготино 1997, активни 356
Гевгелија 1943, активни 393
Свети Николе 1323, активни 125
Крива Паланка 1112, активни 109
Ресен 1079, активни 205
Радовиш 960, активни 140
Берово 895, активни 124
Дебар 869, активни 44
Делчево 872, активни 102
Пробиштип 717, активни 80
Виница 655, активни 94
Валандово 559, активни 96
Крушево 443, активни 123
Богданци 429, активни 72
Демир Капија 373, активни 63
Кратово 338, активни 26
Демир Хисар 333, активни 43
Македонски Брод 318, активни 45
Пехчево 239, активни 28
Македонска Каменица 212, активни 16
Дојран 118, активни 15.

Коронавирус