сабота, 31. октомври 2020. Вести денес: 0
home Вести

Погледнете колку активни случаи на Ковид-19 има во вашиот град

Погледнете колку активни случаи на Ковид-19 има во вашиот град

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13595, бројката на оздравени пациенти е 10110, на починати е 564, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2921. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5669, активни 861
• Куманово 1374, активни 336
• Дебар 237, активни 73
• Штип 1108, активни 258
• Прилеп 391, активни 56
• Тетово 1184, активни 169
• Струга 546, активни 141
• Велес 259, активни 35
• Битола 195, активни 54
• Охрид 323, активни 57
• Кавадарци 168, активни 99
• Гостивар 732, активни 315
• Гевгелија 41, активни 23 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)
• Струмица 57, активни 22
• Крива Паланка 37, активни 12
• Радовиш 39, активни 10
• Крушево 16, активни 0
• Кочани 132, активни 30
• Пробиштип 75, активни 20
• Демир Хисар 60, активни 27
• Македонски Брод 68, активни 38
• Пехчево 9, активни 3
• Берово 36, активни 27
• Валандово 7, активни 0
• Виница 63, активни 41
• Делчево 32, активни 27 (7 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 16, активни 2
• Свети Николе 275, активни 66
• Кичево 260, активни 106
• Ресен 146, активни 1
• Неготино 40, активни 12 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Коронавирус