петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 193
home Вести

Поетско читање во чест на 100 години од раѓањето на Блаже Конески и 30 години од независноста

Поетско читање во чест на 100 години од раѓањето на Блаже Конески и 30 години од независноста

Во чест на 100 години од раѓањето на македонскиот поет, раскажувач, есеист, книжевен научник и лингвист Блаже Конески, вечер пред платото на Центарот за култура „Браќа Миладиновци“ во Струга ќе се одржи поетско читање.

Интерпретацијата под наслов „Блаже Конески – Проста и строга македонска песна, 100 години од раѓањето на великанот“ ќе биде во изедба на актерката Симона Спировска и пијанистот Дино Имери.

Настанот, како што соопшти организаторот, е дел од прославата на Владата на Република Северна Македонија, по повод одбележувањето 30 години од независноста. Ќе се пренесува во живо на Facebook страната Блаже Конески-Проста и строга македонска песна: https://www.facebook.com/Koneski2021.

Локални избори 2021