четврток, 2. февруари 2023. Вести денес: 184
home Вести

Поддршка од Синдикатот на администрацијата за протестот на административно-техничкиот персонал во здравството

Поддршка од Синдикатот на администрацијата за протестот на административно-техничкиот персонал во здравството

Синдикатот на администрација и државна управа на Македонија (САДУ) денеска соопшти дека го поддржува протестот на административниот и помошно-техничкиот персонал во здравството кој утре ќе одржи протест пред Министерството за здравство, откако тие беа изоставени во последниот бран на покачување на платите на здравствените работници.

-Синдикатот на администрација и државна управа на Македонија ги поддржува нивните барања за покачување на платите и изземање на здравствената администрацијата од Министерството за информатичко општество, стои во соопштението од САДУ.