вторник, 21. март 2023. Вести денес: 23
home Вести

Под овие услови Македонците можат да влезат во Грција од 14-ти мај

Под овие услови Македонците можат да влезат во Грција од 14-ти мај

Грција би требало да ја отвори границата на 14 мај и да дозволи влез за граѓаните на Република Македонија со негативен ПЦР тест не постар од 72 часа или со потврда за вакцинација против Ковд 19, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Овие информации му ги дал грчкиот министер за туризам Харис Теохарис при последниот телефонски разговор што го имале минатата недела.

Засега не се знае дали Македонина ќе биде во групата земји за чии граѓани ќе биде допуштен влез во Грција и со негативен брз антигенски тест. Филипче рече дека за тоа се чека одлука од грчката Влада

loading...