вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 0
home Вести

Почна средбата на работните групи за Законот за јавно обвинителство

Почна средбата на работните групи за Законот за јавно обвинителство

Во Собранието попладнево почна средбата на работните групи од власта и опозицијата кои треба да ги усогласат ставовите околу законот за јавно обвинителство со кои треба да се реши идниот статус на Специјалното јавно обвинителство.

Средбата е затворена, а на неа присуствуваат министерката за правда Рената Дескоска и Бојан Маричиќ, советник за евроатлантски интеграции на премиерот.

На средбата присутна е и Соња Мираковска од СДСМ, а од ВМРО-ДПМНЕ присутни се Антонио Милошоски и адвокатот Тони Менковски.

Власта и опозицијата со месеци не можат да се договорат околу статусот на Специјалното јавно обвинителство. Власта предлага СЈО да премине целосно во Обвинителството за организиран криминал со сите негови предмети, а опозицијата бара истражителите и обвинителите од СЈО да се вратат на претходните нивни работни места.

Најнови вести

Коронавирус