недела, 28. ноември 2021. Вести денес: 58
home Вести

Почна лидерската средба кај Пендаровски

Почна лидерската средба кај Пендаровски

Почна лидерската средба во кабинетот на претседателот на Република Македонија Стево Пендаровски на која присуствуваат претседателите нa парламентарните политички партии од власта и од опозицијата кои на последните парламентарни избори освоија пратенички мандати со самостојни листи. Единствена точка на дневниот ред на лидерската средба што ја свика шефот на државата е одложување на парламентарните избори.

На средбата присуствуваат лидерите на СДСМ, Зоран Заев, на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на ДУИ, Али Ахмети, претседателот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села, на Алтернатива Африм Гаши, на Движењето Беса, Билал Касами, и претседателот на ДПА, Мендух Тачи. На средбата се присутни и претседателот на Собранието Талат Џафери и претседателот на Владата Оливер Спасовски.

Видеоинсерти и фотографии од средбата ќе бидат дистрибуирани до медиумите од страна на прес-службата на кабинетот веднаш по почетокот на лидерската средба. Изјавите за медиумите по завршувањето на лидерската средба ќе бидат пренесувани на Јавниот сервис МРТ, на фејсбук-страницата на претседателот и на јутјуб-каналот. 

Поради мерките и препораките на Владата за заштита од COVID-19, од Кабинето на Пендаровски, ги охрабруваат медиумите да ги преземат видеоматеријалот и фотографиите кои ќе бидат веднаш дистрибуирани.

Коронавирус