петок, 21. јануари 2022. Вести денес: 26
home Вести

Почна гласањето на референдумот во ДИК

Почна гласањето на референдумот во ДИК

На избирачкото место 5050 во Државната изборна комисија денеска за референдумското прашање гласаат 104 членови и заменици-членови на избирачки одбори кои ќе отпатуваат во дипломатско-конзуларните претставништва на Македонија.

Гласањето во странство ќе се одвива во 33 дипломатски канцеларии на Република Македонија, а пријавени за гласање се вкупно 2.694 македонски државјани.

Коронавирус