петок, 29. јули 2022. Вести денес: 125
home Вести

ПОЧИНАА УШТЕ 2 ЛИЦА: Регистрирани нови 855 позитивни случаи- ова е најновата КОВИД- статистика

ПОЧИНАА УШТЕ 2 ЛИЦА: Регистрирани нови 855 позитивни случаи- ова е најновата КОВИД- статистика

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа:

Направени се 1.602 тестови, а регистрирани се нови 855 случаи на КОВИД-19: Скопје – 347, Битола – 77, Куманово – 55, Тетово – 45, Прилеп – 43, Кавадарци – 38, Велес, Охрид и Штип – по 26, Струмица – 25, Кичево – 22, Гостивар – 17, Свети Николе – 14, Кратово – 11, Кочани – 10, Гевгелија – 9, Неготино – 8, Крива Паланка и Демир Хисар – по 7, Ресен, Радовиш , Берово и Валандово – по 6, Струга – 5, Дебар и Виница – по 3, Богданци, Крушево и Македонски Брод – по 2, Демир Капија – 1.

Од вкупниот број на позитивни (855), регистрирани се 189 реинфекции.

Регистрирани сe 683 оздравени пациенти од: Скопје – 341, Кавадарци – 45, Куманово – 41, Тетово – 34, Велес – 33, Прилеп – 27, Битола – 23, Неготино – 21, Струмица – 15, Гевгелија – 14, Гостивар – 13, Ресен – 12, Кичево – 11, Свети Николе и Крива Паланка – по 9, Кочани – 8, Охрид , Берово и Валандово – по 5, Кратово – 4, Демир Хисар – 3, Крушево – 2, Дебар, Богданци и Пехчево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа не се пријавени починати лица. Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин се регистрирани две починати лица, по едно починато лице од Битола (85г) и Кочани (71г), двете лица се починати во болнички услови, лицата за починати се пријавени во период од 22.07-27.07.2022 година.

Направени се 1.602 теста преку: ИЈЗ-221, ЦЈЗ Скопје-46, ЦЈЗ Битола-63, ЦЈЗ Прилеп-25, ЦЈЗ Тетово-50, ЦЈЗ Куманово-48, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–144, Жан Митрев (Филип Втори)-15, Авицена-45, Биотек-33, Систина-21, лабораторија Лаор-11, Синлаб-12, Ремедика-6, Плодност-22, Генеа-6, Никоб Лаб-50, ВФВ Медикал-8, Ели Медика Плус-4, Ројал Медика–1, Спектра-ММ-9, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–1, Нова Лаб Дијагностика–0, Рамус-17, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 739.

Досега во земјата се направени вкупно 2.116.007 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 327.009, бројот на оздравени пациенти е 312.443, на починати е 9.370, а бројот на активни случаи изнесува 5.196

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      154521, Активни   2226
Куманово    17429, Активни    245
Битола      16772, Активни    441
Прилеп      14800, Активни    271
Тетово      13976, Активни    192
Кавадарци   11332, Активни    225
Велес 10307, Активни    165
Гостивар    9868, Активни     101
Охрид 9538, Активни     263
Струмица    8422, Активни     148
Штип  8386, Активни     124
Кичево      5858, Активни     82
Кочани      5263, Активни     49
Струга      4924, Активни     109
Гевгелија   4565, Активни     52
Неготино    3882, Активни     73
Ресен 2884, Активни     69
Свети Николе      2708, Активни     22
Радовиш     2636, Активни     62
Крива Паланка     2521, Активни     44
Делчево     2014, Активни     3
Дебар 1737, Активни     44
Берово      1735, Активни     22
Валандово   1543, Активни     22
Виница      1411, Активни     9
Пробиштип   1293, Активни     8
Богданци    1047, Активни     8
Кратово     1031, Активни     32
Крушево     969, Активни      27
Демир Хисар 885, Активни      32
Македонски Брод   768, Активни      15
Демир Капија      603, Активни      1
Македонска Каменица     528, Активни      3
Пехчево     491, Активни      3
Дојран      362, Активни      4.

Коронавирус