среда, 7. декември 2022. Вести денес: 30
home Вести

Почина познат македонски спортист и спортски работник

Почина познат македонски спортист и спортски работник

Македонскиот спорт остана без еден од своите најистакнати атлетски работници, Атанас Кираџиев. Поранешниот долгогодишен македонски атлетичар и гимнастичар почина денеска, информираат од атлетскиот клуб „Ендуранс“.

-Македонската атлетика и нашиот тим загубија еден голем атлетски работник. Атанас Кираџиев – стартерот без кој стартовите на големите трки повеќе нема да бидат исти,  информираат од клубот.

Атанас, љубовта кон атлетиката ја пренесе и на неговите две деца, шампионот на Македонија во маратонско трчање, Александар Кираџиев како и националната рекордерка Весна Кираџиева.

Qatar 2022