четврток, 21. октомври 2021. Вести денес: 179
home Вести

Почина писателката Вера Чејковска

Почина писателката Вера Чејковска

Денес, по тешко боледување, на 64-годишна возраст почина македонската поетеса, раскажувач и есеист Вера Чејковска.

Беше член на Друштвото на писатели на Македонија од 1987 година.

Зад себе ги остави збирките поезија: Човек и врата (1975), Множење на словото (1986), Опит (1992), Отсуството на Благиот (1993), Leximi i dritës (2000), Рабови (2007), Отсуството на Благиот II (2008), The Аbsence of the Mild One (2011), Моите веди (2013), My Vedas (2015), збирката раскази Чејка и чајка (2015), како и низа научни монографии и студии од областа на сеизмологијата.

Од Друштвото на писатели информираат дека посмртните останки ќе бидат изложени утре во капелата на гробиштата Бутел од 12 часот и 30 минути, а погребот ќе се изврши во 13 часот и 30 минути.

Најнови вести

Локални избори 2021