четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 147
home Вести

Почина големиот уметник Методи Андонов, автор на логото на Макфест

Почина големиот уметник Методи Андонов, автор на логото на Макфест

По компликации од ковид-19 вчера во Штип почина реномираниот уметник Методи Андонов, на 75 години. Тој на 11 март годинава го прими големото признание на Светската еврејска организација за неговото авторство на споменикот што пред 36 години се подигна во центарот на Штип, во знак на сеќавање на штипските Евреи кои во 1943 беа депортирани во логорот Треблинка. На споменикот се испишани имињата на сите 551 депортирани Евреи, пишува СДК.

На само дваесетина метри од овој споменик, пред пет години се подигна спомен-обележје посветено на светската фудбалска легенда Драгослав Шекуларац роден во Штип. И на ова спомен-обележје автор е Методи Андонов.

И двата споменика дело на Мето, како што го нарекуваа штипјани, се поставени пред Центаро за култура „Ацо Шопов“, каде со години се одржува познатиот македонски фестивал Макфест чие лого и главната статуетка што се доделува на најдобрите се дело исто така на Андонов.

Тој е автор и на повеќе други уметнички и архитектонски решенија во Штип и автор на повеќе самостојни изложби, а една од најзабележителните е изложбата на карикатури.

Коронавирус