среда, 28. октомври 2020. Вести денес: 118
home Вести

Почина еден од најпознатите македонски новинари, бардот на македонското радио-новинарството

Почина еден од најпознатите македонски новинари, бардот на македонското радио-новинарството

Вчера во Скопје во 81-та година од животот, почина Градимир Јовановиќ–Киби, бардот на македонското радио-новинарството и еден од основоположниците на дневниот весник „Слободен печат“.

Јовановиќ беше единствен во историјата на македонското радио кој во рамки на радискиот фестивал на југословенската радио и телевизија има освоено три 1-ви награди за најдобар радио весник во конкуренција на сите радио станици на СФРЈ како и 1-ва награда во конкуренција за најдобар политички коментар.

Носител е на повеќе професионални награди за новинарство во Р. Македонија, помеѓу кои и наградата за новинарство „Крсте Мисирков”.

Одликуван е со Орден за труд со златен венец од Јосип Броз Тито во името на СФРЈ.

Ќе остане запаметен по своето критичко перо, бескомпромисност и карактеристичен глас.

Погребот е извршен денес, во најтесниот круг на семејството.

Коронавирус