вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 67
home Вести

По тензиите за превласт во ИВЗ, се огласи Бузаку

По тензиите за превласт во ИВЗ, се огласи Бузаку

„Од утре си даваме заклетва и ќе се организираме како верници јас сум новиот поглавар на ИВЗ, рече пред новинарите Скендер Бузаку, и тоа врз основа на сите внатрешни акти и врз основа на судско решение“.

Тој ја известил и финансова полиција која треба да направи увид на досегашното работеше на поглаварот Сулејман Реџепи во ИВЗ.

Бузаку го обвини поглаварот на ИВЗ дека вработувал луѓе од својата фамилија во заедницата и дека поради тоа не очекуваме мирно предавање на функцијата.

Основиот суд Скопје 2 ја уважил жалбата на Скедер Бузаку кој во 2015 бил избран за поглавар на ИВЗ.

Во истиот тој период на паралелно собрание е реизбран за поглавар на ИВЗ Сулејман Реџепи.

Во моеметов и приврзаниците на Реџепи и прврзаниците на Бузаку се во просториите на ИВЗ.

Пристапот на новинарските екипи не е дозволен.

ИЗВОР: ТЕЛМА

Коронавирус