вторник, 2. август 2022. Вести денес: 73
АКТУЕЛНО

Македонија го слави Денот на Републиката-Илинден

home Вести

По колку заразени со коронавирус има во секој македонски град?

По колку заразени со коронавирус има во секој македонски град?

Во изминатите 24 часа направени се 249 тестирања, а потврдени се 5 нови случаи на ковид-19 и тоа во: Скопје-2, Куманово-1, Прилеп-1 и Тетово-1.

Согласно ова вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 1511, бројката на оздравени пациенти е 945, на починати е 84, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 482.

Последната дистрибуција по градови е следна: Скопје – 511, Куманово – 401, Дебар – 51, Штип-34, Прилеп –158, Тетово – 86, Струга – 67, Велес – 77, Битола –19, Охрид –15, Кавадарци – 5, Гостивар –17, Гевгелија – 4, Струмица – 2, Крива Паланка-5, Радовиш – 4, Крушево – 3, Кочани – 31, Пробиштип – 2, Кичево – 2, Неготино -9 (*7 заболени лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија), Демир Хисар – 1, Македонски Брод -2, Пехчево- 2, Делчево-1, Валандово -1, Виница – 2.

Во останатите градови нема заразени со котонавирус.

Најнови вести

Коронавирус