петок, 7. мај 2021. Вести денес: 169
home Вести

По колку заразени со коронавирус има во секој македонски град?

По колку заразени со коронавирус има во секој македонски град?

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 152.814, бројката на оздравени пациенти е 134.653, на починати е 4.992, а бројот на активни случаи изнесува 13.169.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 67516, активни 6124

Куманово 8572, активни 968

Прилеп 8191, активни 586

Тетово 7125, активни 521

Битола 6170, активни 829

Велес 5411, активни 457

Гостивар 5124, активни 327

Кавадарци 5121, активни 313

Охрид 4922, активни 444

Штип 4903, активни 312

Струмица 4021, активни 319

Струга 2946, активни 155

Кочани 2728, активни 169

Кичево 2478, активни 246

Гевгелија 2178, активни 206

Неготино 2159, активни 169

Свети Николе 1494, активни 101

Ресен 1210, активни 187

Крива Паланка 1208, активни 48

Радовиш 1091, активни 91

Берово 1015, активни 31

Делчево 952, активни 76

Дебар 931, активни 32

Виница 825, активни 117

Пробиштип 773, активни 20

Валандово 660, активни 30

Богданци 491, активни 55

Крушево 481, активни 95

Демир Капија 394, активни 20

Демир Хисар 388, активни 66

Македонски Брод 355, активни 17

Кратово 354, активни 5

Пехчево 262, активни 15

Македонска Каменица 233, активни 13

Дојран 132, активни 5

Коронавирус